knitting

Shtizat ”Art i Thurjes”

PUNA ME SHTIZA është një tjetër mënyrë e të thururit të fijes.

Në punën me shtiza kërkohen të paktën dy shtiza për të bërë të mundur thurjen. Ato mund të përdoren për projekte të ndryshme dhe të madhësive të ndryshme. Në varësi të projektit zgjidhen edhe shtizat e nevojshme. Ato mund të jenë dy, pesë ose mund të jenë rrethore. Besoj këto mund të jenë një risi në punën me shtiza. Ato janë tepër praktike dhe të ndihmojnë të punosh në një drejtim. Janë shumë të përshtatshme per punime të rrumbullakta të vazhduara pa ndërprerje si p.sh. kapuç, çorape etj.

Të gjithë i njohim shtizat, majat e tyre ndryshe nga grepi janë të mprehta nga të dy anët. Edhe shtizat i kemi të dimensione të ndryshme dhe jepen me numra të ndryshëm. (duke filluar nga 2 mm më të voglat deri mbi 15 mm dhe më tepër). Disa lloje mund ti shihni edhe në foton mëposhtë:

Lloje të ndryshme shtizash

Shtizat janë prej materialeve të ndryshme gjithashtu (plastike, metalike, prej druri bambu, prej alumini etj).

Dimensioni (pra numri) i shtizave dhe përshtatja me fillin janë dy sekretet e para të thurjes me shtiza.

Të zgjedhësh shtizat e duhura është garancia e një pune të realizuar bukur.

Ju faleminderit ♥Follow us ♥♥♥♥:

Instagram

Facebook

YouTube2 mendime mbi “Shtizat ”Art i Thurjes”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s